Dieta ketogeniczna a praca mózgu – Wskazania stosowania przy Alzheimerze

Alzheimer

Przy diecie ketogenicznej używa się sformułowań jak „ketogenność” i „współczynnik ketogenności”. Ketogenność diety to jest zdolność Przy keto używa się sformułowań jak „ketogenność” i „współczynnik ketogenności”. Dzięki zastosowaniu diety ketogenicznej organizm może wejść w stan ketozy, co powoduje, że wzrasta poziom ciał ketonowych we krwi. Natomiast „współczynnik ketogenności” jest to stosunek czynników ketogennych do czynników antyketogennych. Czynniki ketogenne to te, które umożliwiają przejście w stan ketozy przykładem może być olej MCT, który przyczynia się do tworzenia ciał ketonowych, a antyketogenne to ich przeciwieństwo, przykładowo pieczywo, które powoduje podniesienie poziomu glukozy i insuliny we krwi i tym samym blokuje wytwarzanie ciał ketonowych. 

Czynnik ketogenny – co powinieneś o nim wiedzieć? 

Tłuszcze zaliczane są do czynników ketogennych natomiast węglowodany i białka do czynników antyketogennych. Najbardziej pożądany jest proporcja czynników ketogennych do antyketogennych 3:1. Najczęściej jednak stosuje się dietę ketogeniczną ze zmodyfikowanym współczynnikiem ketogennym 2:1, czyli na każdy gram białka i węglowodanów przypadają 2g tłuszczu. Współczynnik ketogenności nie bierze pod uwagę tego, że nie wszystkie węglowodany wpływają na organizm w ten sam sposób. Przykładem są węglowodany pochodzące z warzyw o niskim indeksie glikemicznym, które nie powodują podniesienia poziomu insuliny i nie hamują ketogenezy jak węglowodany proste czyli cukry. Czy ma to jednak jakiś wpływ na pracę mózgu?

Liczba węglowodanów w diecie keto 

Zalecana dzienna podaż węglowodanów w diecie ketogenicznej jest na poziomie 30-50g. Bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, który wpływa na poziom tłuszczu w organizmie, pomaga kontrolować cukrzycę, zmniejsza ryzyko chorób serca, zwiększa poczucie sytości, sprzyja rozwojowi pożądanych bakterii w układzie pokarmowym oraz wspiera pracę mózgu (Duncan i in. 2007). Podczas procesu fermentacji błonnika w jelicie grubym wytwarzane są krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA): octan, propionian, maślan, które są też ketogenne.

To tylko część korzyści, jakie niesie za sobą wejście w stan ketozy. Sprawdź, w jaki sposób dieta ketogeniczna może pomóc osobom, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Alzheimer

Jak się okazuje, keto ma wpływ na pracę mózgu, w związku z czym znajduje zastosowanie u osób chorujących na Alzheimera. Aż 37 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z tą chorobą. W większości są to osoby po 65 roku życia. Do tej pory nie znaleziono lekarstwa na tą dolegliwość, mimo licznych badań i starań przemysłu farmakologicznego.

Objawami choroby Alzheimera są:

  • utrata pamięci,
  • trudność w wykonywaniu zwykłych codziennych prac,
  • dezorientacja,
  • pogorszenie zdolności oceny sytuacji.

Jak mają się do siebie dieta ketogeniczna a praca mózgu? Na podstawie badań epidemiologicznych wynika, że osoby chore na cukrzycę są dziesięć razy bardziej zagrożone zapadnięciem na chorobę Alzheimera (Talbot i in 2012). Zarówno przy cukrzycy typu 2, jak i otępieniu występuje insulinooporność, czyli insulina nie jest w stanie transportować glukozy z krwiobiegu do komórek. Przy chorobach neurodegracyjnych problem występuje głównie w pracy mózgu (Kleinridders i in., 2014).

Dieta ketogeniczna a praca mózgu

Naukowcy odkryli, że we wczesnym stadium Alzheimera mózg wykorzystuje o 45% glukozy mniej (Wilson i Lowery, 2020). W momencie, kiedy nie może efektywnie wykorzystać glukozy z krwi obniża się poziom energii komórkowej i zostaje zaburzona jego praca. Glukoza jest głównym źródłem energii dla osób, które są na żywieniu węglowodanowym. Przy diecie ketogenicznej źródłem energii są kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe. Im większe jest stężenie ciał ketonowych we krwi tym efektywniejsza praca mózgu (Cunnane i in., 2016). Badania wykazały, że przyswajanie i wykorzystanie ciał ketonowych nie ulega zaburzeniu u osób chorych na Alzheimera (Wilson i Lowery, 2020).

Wskazówki od dietetyka przy diecie keto u osób z Alzheimerem

Na podstawie badań, o spadku możliwości wykorzystywania glukozy z krwi przez mózg, w początkowym stadium choroby Alzheimera (Wilson i Lowery, 2020) naukowcy doszli do wniosku, że im wcześniejsze wykrycie choroby i wdrożenie keto, tym lepsza praca mózgu w tej chorobie, jak również spowolnienie i opóźnienie jej rozwoju. Dieta ketogeniczna i suplementacja ketonów mogą przyczynić się do dostarczenia mózgowi alternatywnej formy paliwa, lepiej wykorzystywanego niż glukoza.

  Badania wykazują również, że osoby cierpiący na zaburzenia kognitywne, w tym chorobę Alzheimera, doświadczyły wyraźnej poprawy w zapamiętywaniu po sześciu tygodniach pobytu na diecie ketogenicznej (Wilson i Lowery, 2020). Zmiany były wprost proporcjonalne do ilości ciał ketonowych. Zaobserwować można wyraźny niefarmakologiczny wpływ keto na pracę mózgu i spowolnienie rozwoju choroby Alzheimera.

Zachęcam do lektury i zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi postępowania z chorymi na Alzheimera. Być może warto spróbować diety ketogenicznej!

Sprawdź też:
1. Dieta ketogeniczna a cukrzyca
2. Dieta ketogeniczna a jelito drażliwe
3. Dieta ketogeniczna a ciała ketonowe
4. Spalanie tłuszczu na diecie keto
5. Epilepsja a dieta ketogeniczna
6. Pozostałe wpisy

#keto #ketoza #dietaketogeniczna #lowcarbs #ketonicdiet #dietetyk

Scroll to Top