Wszystko na temat diety ketogenicznej

Charakterystyka spożywanych posiłków ma spore znaczenie m.in. w kontekście utrzymania prawidłowej masy ciała. Właściwie sporządzony jadłospis jest również kluczowy dla osób z nietolerancjami pokarmowymi bądź innego rodzaju problemami zdrowotnymi. Do rozwiązań cieszących się obecnie sporym zainteresowaniem zalicza się dieta ketogeniczna. Dla kogo jest ona przeznaczona? Zależy to od konkretnych preferencji, potrzeb, a także zaleceń dietetyka ketogennego. Jeśli chcesz wdrożyć popularne keto do swojego życia, zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na jego temat!

Czym właściwie jest dieta ketogenna?

Podstawowym kryterium przy układaniu jadłospisu jest wzięcie pod uwagę wszystkich spożywanych dziennie makroskładników. W przypadku diety ketogennej główne założenie to znaczne ograniczenie podaży węglowodanów. Ich miejsce zastępują produkty zawierające dużo kwasów tłuszczowych – zarówno nasyconych, jak i nienasyconych. Dietetyk ketogeniczny wskaże, które z nich powinny występować w większych ilościach. Obliczy też zapotrzebowanie na proteiny. Białko przy jadłospisie keto najczęściej dostarcza się organizmowi na umiarkowanym poziomie.

Najważniejszym celem ograniczenia spożywania węglowodanów jest wytwarzanie przez wątrobę ciał ketonowych. Zastępują one następnie glukozę, która docelowo pełni funkcję źródła energii dla człowieka. Dla kogo zatem dobrym wyborem będzie dieta ketogenna? To jeden z wyborów osób chcących zredukować ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Konkretne zalecenia odnośnie do stosowania keto należy uzyskać od dietetyka. Jako specjalista ketogeniczny jestem w stanie udzielić porad w tym zakresie.

W jaki sposób przebiega początkowy okres diety ketogenicznej?

Dla większości procesów zachodzących w organizmie paliwem jest wspomniana glukoza. Zastąpienie jej innym źródłem energii wymaga przystosowania się do tak radykalnej zmiany. Etap ten nazywany jest keto-adaptacją. W pierwszych dniach diety ketogennej uwalniany jest glikogen zmagazynowany w mięśniach oraz wątrobie. To swego rodzaju materiał zapasowy, którego głównym zadaniem jest substytuowanie wymienionego wcześniej monosacharydu. Dla kogo dieta ketogeniczna może być przez to kłopotliwa?

Wpływ na samopoczucie podczas keto-adaptacji mają indywidualne preferencje i zachowanie organizmu. U niektórych osób pojawia się ogólne zmęczenie, objawy przypominające osłabienie, a także bóle głowy. Symptomy nierzadko stają się tożsame z tymi, które występują przy typowej grypie. Stan ten może utrzymywać się nawet kilka tygodni – warto w tym okresie szczegółowo kontrolować parametry pracy organizmu, a także konsultować ewentualne zmiany samopoczucia z dietetykiem ketogenicznym.

Co w diecie ketogenicznej oznacza stan ketozy i dla kogo jest on odpowiedni?

Występowanie wspomnianych objawów to pierwszy etap procesu polegającego na zmianie źródła energii z glukozy na ciała ketonowe. Opisywana dieta prowadzi docelowo do wywołania tzw. ketozy odżywczej. Dla kogo taki stan metaboliczny jest odpowiedni? Przede wszystkim sprawdza się w przypadku osób z nadwagą lub otyłością. Potocznie określany jako keto, wspomniany sposób odżywiania polegający na wyeliminowaniu węglowodanów z jadłospisu zapewnia silne uczucie sytości po spożyciu posiłków, a także poprawę wyników badań krwi.

Istotne jest, by nad całym procesem czuwał doświadczony specjalista. Podobnie jak przy innych zmianach nawyków żywieniowych, odpowiedniego prowadzenia wymaga również dieta ketogenna. Dietetyk mający kompetencje w tym zakresie doradzi, jak w optymalny i zarazem bezpieczny sposób wejść we wspomniany stan ketozy. Dzięki właściwym wskazówkom można zapobiec pojawieniu się tzw. kwasicy ketonowej, która jest zjawiskiem patologicznym w organizmie. Utrzymanie pH krwi na pożądanym poziomie w określonym czasie połączone z pozyskiwaniem energii z tłuszczu znajdującego się w tkankach sprawi, że masa ciała zacznie spadać. Dla kogo jeszcze oprócz osób odchudzających się dieta ketogeniczna będzie dobrym rozwiązaniem?

Taki sposób odżywiania jest według dietetyków ketogennych korzystny w przypadku występowania problemów z pracą serca. Minimalizowanie ryzyka chorób tego kluczowego organu poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów to jedna z istotnych przyczyn, przez które keto dieta cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Przy odpowiednim dopasowaniu do organizmu, może ona ponadto doprowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia poziomu insuliny, cholesterolu i trójglicerydów, poprawy gospodarki lipidowej czy polepszenia pracy mózgu poprzez zwiększenie jego efektywności.

Dlaczego przy diecie ketogenicznej niezbędne są konsultacje z dietetykiem?

Mająca wiele zalet dieta ketogenna jest dość trudna we wdrożeniu. Organizm nierzadko reaguje w sposób niepożądany, wywołując np. wymienioną już „grypę węglowodanową”. Doświadczony dietetyk ketogeniczny zaproponuje taki system eliminowania makroskładników, który będzie ściśle dopasowany do konkretnej osoby. Wskaże, dla kogo opisywane rozwiązanie pozostanie bezpieczne, a kiedy konsekwencje wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych może wymagać np. przeprowadzenia badań w szerszym zakresie.

Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy lub po prostu poprawić swoje samopoczucie poprzez keto, postaw na współpracę ze sprawdzonym dietetykiem ketogennym. Zapewniam fachowe wsparcie przy układaniu jadłospisów, w których kluczowe jest ograniczenie węglowodanów. Wiem, jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas przygotowywania opisywanej diety ketogenicznej, a także jak kontrolować stan zdrowia przy jej wdrażaniu i przechodzeniu do ketozy. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu!

Scroll to Top