Spalanie tłuszczu a dieta ketogeniczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Spalanie tłuszczu a dieta ketogeniczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Osobom przyzwyczajonym do tego, że skuteczne odchudzanie zakłada przede wszystkim radykalne ograniczenie tłuszczów, keto dieta może wydawać się dość kontrowersyjnym pomysłem na zrzucenie kilogramów. Tymczasem, doświadczony dietetyk doskonale zdaje sobie sprawę z przemian energetycznych zachodzących w naszym organizmie na skutek wprowadzenia go w stan ketozy. Dowiedz się, jak dzięki diecie ketogennej podkręcić spalanie kalorii.

Co jest kluczowe w diecie ketogenicznej?

Najważniejszą zasadą skutecznego odchudzania poprzez ograniczenie węglowodanów jest dokładne zaplanowanie wszystkich posiłków w ciągu dnia. Dieta ketogeniczna zakłada drastyczne zmniejszenie podaży węglowodanów, przez co wymaga dokładnej analizy makroskładników znajdujących się w przyjmowanym jedzeniu. M.in. z uwagi na konieczność skrupulatnego wyliczania ilości przyswajanych cukrów, ale także ze względów zdrowotnych, dietetycy nie zalecają wprowadzania jej na własną rękę.

Keto dieta a spalanie tłuszczów

Przejdźmy już do tego, co większość osób z pewnością interesuje najbardziej – w jaki sposób keto wpływa na spalanie tłuszczu w naszym organizmie? Aby to zrozumieć, trzeba prześledzić procesy energetyczne, w których wyniku ciało czerpie „paliwo” do codziennego funkcjonowania.

W normalnych warunkach to węglowodany stanowią podstawowy „magazyn” energii. W momencie, gdy dietetyk ketogeniczny włączy plan drastycznie ograniczający ich podaż, organizm zmuszony jest znaleźć alternatywne źródło energii. Wówczas do prawidłowego funkcjonowania zaczyna wykorzystywać zmagazynowany wcześniej tłuszcz.

Co jeść na diecie ketogennej?

Niewielkie porcje i wysoka kaloryczność – tak w największym skrócie wygląda strategia żywieniowa na keto. Oczywiście zmiany powinno się wprowadzać stopniowo, by oszczędzić organizmowi szoku, z jakim początkowo może wiązać się odwrócenie proporcji przyjmowanych tłuszczów oraz węglowodanów. Dieta ketogenna, którą kontroluje dietetyk, powinna być obfita w zdrowe tłuszcze, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek czy masło. Warto również jeść orzechy, nasiona oraz wszelkie warzywa nieskrobiowe, a więc np. cukinię, ogórki, szparagi czy brokuły.

Odchudzanie na keto – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli należysz do osób, które zastanawiają się, czy tak radykalna zmiana nawyków żywieniowych pozwoli na zredukowanie masy ciała, z pewnością ucieszy Cię fakt, że skuteczność diety ketogennej w zakresie spalania tłuszczów potwierdza coraz więcej badań naukowych. Niemniej decyzja o przejściu na keto powinna być świadomym wyborem, dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i chcesz skonsultować się z doświadczonym dietetykiem ketogenicznym, napisz lub zadzwoń do mnie i umów się na konsultację.

Scroll to Top