Dieta ketogeniczna (keto) – co to takiego i dla kogo jest zalecana?

Zapraszam na konsultacje stacjonarne i on-line.

Dieta ketogenna a spalanie tłuszczu

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia polegający na zmniejszonej podaży węglowodanów, umiarkowanej podaży białka i dużej ilości zdrowych nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie ketogenicznej następuje zmniejszenie podaży węglowodanów do takiego poziomu w którym wątroba zaczyna wytarzać ciała ketonowe. Są one wytwarzane w procesie metabolizmu tłuszczu, czyli jego rozpadu, a organizm wykorzystuje je jako paliwo do zwykłych funkcji zamiast glukozy.

Dieta większości z nas przez całe życie opiera się na spożywaniu dużej ilości węglowodanów. Dopiero głodówka czy przejście na dietę ketogeniczną przyczynia się do produkcji ciał ketonowych. W organizmie zachodzą zmiany na poziomie szlaków metabolicznych, następuje przestawienie się organizmu z paliwa jakim była glukoza na ciała ketonowe, jest to spowodowane ograniczoną podażą węglowodanów.


Ten okres nazywamy keto-adaptacją, jest to stan przejściowy przed wejściem organizmu w ketozę. W pierwszych dniach keto-adaptacji organizm korzysta z materiału zapasowego, czyli glikogenu zmagazynowanego w wątrobie i mięśniach. Wówczas dochodzi do odwodnienia organizmu i może nastąpić jego osłabienie, nawet bóle głowy. Taki stan samopoczucia nazywany jest „Keto Flu” czyli „grypa węglowodanowa”. Może on trwać od 2 do 6 tygodni, a czasem nawet dłużej.


Dieta ketogeniczna – wejście w stan ketozy jest zależne od wielu czynników fizjologicznych:

  • Poziomu glukozy i insuliny
  • Aktywności fizycznej
  • Ilości snu
  • Wieku
  • Płci
  • Ogólnego stanu zdrowia

Poziom ciał ketonowychprzy diecie węglowodanowej wynosi 0,0 do 0,4mmol/l, natomiast przy diecie ketogenicznej 0,5-7,0 mmol/l. Ten sposób żywienia charakteryzuje się niską podażą węglowodanów 30-50g/ dzień. Bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, ponieważ wpływa na poziom tłuszczu, chroni przed cukrzycą, daje uczucie sytości, zmniejsza ryzyko chorób serca, sprzyja namnażaniu się korzystnych bakterii w jelicie.

Dieta ketogeniczna – dla kogo?


Zastanawiasz się, jakie ograniczenia niesie za sobą  dieta ketogeniczna? Dla kogo ten model żywienia będzie najlepszy? Musisz wiedzieć, że keto wiąże się ze zmianą stylu życia, rezygnacją z wielu produktów węglowodanowych, ale z drugiej strony uzyskujemy super efekty i samopoczucie. Przede wszystkim dieta ta jest sycąca i nie powoduje uczucia głodu. Wiele osób, które zmagały się z napadami na słodycze nagle okazuje się, że świetnie sobie z tym radzą i mogą obejść się bez słodyczy. U większości moich pacjentów poprawiają się wynikibadań krwi. Poziom insuliny po paru miesiącach stosowania potrafi zmniejszyć się o ponad połowę, poprawiają się wyniki gospodarki lipidowej, poziom cholesterolu, trójglicerydów jak również ciśnienie krwi.

Dla kogo keto będzie najlepszym wyborem? Skuteczność diety ketogenicznej i komfort codziennego funkcjonowania na niej jest indywidualną sprawą, ponieważ każdy organizm jest inny i najbezpieczniej jest wprowadzić tą dietę pod okiem doświadczonego dietetyka, który oceni, czy działa ona korzystnie w konkretnym przypadku. Zawsze z żywienia bogatotłuszczowego i ubogowęglowodanego można przejść na dietę LOW CARBS, gdzie podaż węglowodanów jest również obniżona i wynosi około 130-150g. Dieta ketogeniczna ma swoje zastosowanie wwspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych takich jak padaczka, choroba Alzheimera, gdyż poprawia funkcje kognitywne mózgu. Jest również stosowana przy insulinooporności. Osoby, które stosują dietę ketogeniczną często potwierdzają dobre samopoczucie, skupienie i efektywną pracę mózgu.

A dla kogo dieta ketogeniczna nie będzie odpowiednia? 

Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania do stosowania żywienia opartego na niskiej podaży węglowodanów. Dla kogo keto nie jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, u których występują problemy z nerkami, wątrobą oraz trzustką. Dieta ketogeniczna nie jest także zalecana ciężarnym.

Dieta keto – czy warto? 

 Nie jest to dieta dla każdego, wiąże się z dużym wyzwaniem, ale daje dobre i skuteczne efekty. Czy jest to dieta na całe życie? To zależy… Chcesz wiedzieć, u kogo się sprawdzi? Zapraszam na konsultacje, na których opracujemy plan działania, będę również monitorować bezpieczeństwo i skuteczność tej diety u Ciebie.

Magdalena Kuczyńska – ZnanyLekarz.pl

Przykładowy przepis na posiłek na diecie ketogenicznej

Moim ulubionym przepisem w diecie ketogenicznej jest łosoś ze szpinakiem w śmietance.

Łosoś ze szpinakiem w śmietanie

Składniki:

– Łosoś 200g
– Śmietanka kremowa 30% 100ml
– Szpinak 5 garści
– Masło klarowane 20g
– Oliwa z oliwek 12ml
– Pomidory suszone 5 szt
– Czosnek 3 ząbki
– Sól himalajska
– Pieprz

Łososia umyć osuszyć natrzeć oliwą z oliwek usmażyć na patelni, masło rozpuścić w garnku, dodać czosnek, następnie szpinak, pokrojone suszone pomidory i zalać śmietanką 30%, doprawić do smaku solą i pieprzem. Następnie pokroić łososia i przełożyć do garnka i razem poddusić.

Motywuję, inspiruję

Jeśli jeszcze nie dołączyłaś/eś do fanów MyFit zapisz się na newsletter, będziesz otrzymywać raz w tygodniu list ode mnie odnośnie pracy z nawykami i nie tylko.

Magdalena Kuczyńska – ZnanyLekarz.pl
Scroll to Top