Dieta ketogeniczna (keto) – co to takiego i dla kogo jest zalecana?
Zapraszam na konsultacje stacjonarne i on-line.
Poziom ciał ketonowychprzy diecie węglowodanowej wynosi 0,0 do 0,4mmol/l, natomiast przy diecie ketogenicznej 0,5-7,0 mmol/l. Ten sposób żywienia charakteryzuje się niską podażą węglowodanów 30-50g/ dzień. Bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, ponieważ wpływa na poziom tłuszczu, chroni przed cukrzycą, daje uczucie sytości, zmniejsza ryzyko chorób serca, sprzyja namnażaniu się korzystnych bakterii w jelicie.
Dieta ketogeniczna – dla kogo?
Zastanawiasz się, jakie ograniczenia niesie za sobą dieta ketogeniczna? Dla kogo ten model żywienia będzie najlepszy? Musisz wiedzieć, że keto wiąże się ze zmianą stylu życia, rezygnacją z wielu produktów węglowodanowych, ale z drugiej strony uzyskujemy super efekty i samopoczucie. Przede wszystkim dieta ta jest sycąca i nie powoduje uczucia głodu. Wiele osób, które zmagały się z napadami na słodycze nagle okazuje się, że świetnie sobie z tym radzą i mogą obejść się bez słodyczy. U większości moich pacjentów poprawiają się wynikibadań krwi. Poziom insuliny po paru miesiącach stosowania potrafi zmniejszyć się o ponad połowę, poprawiają się wyniki gospodarki lipidowej, poziom cholesterolu, trójglicerydów jak również ciśnienie krwi.
Dla kogo keto będzie najlepszym wyborem? Skuteczność diety ketogenicznej i komfort codziennego funkcjonowania na niej jest indywidualną sprawą, ponieważ każdy organizm jest inny i najbezpieczniej jest wprowadzić tą dietę pod okiem doświadczonego dietetyka, który oceni, czy działa ona korzystnie w konkretnym przypadku. Zawsze z żywienia bogatotłuszczowego i ubogowęglowodanego można przejść na dietę LOW CARBS, gdzie podaż węglowodanów jest również obniżona i wynosi około 130-150g. Dieta ketogeniczna ma swoje zastosowanie wwspomaganiu leczenia chorób neurodegeneracyjnych takich jak padaczka, choroba Alzheimera, gdyż poprawia funkcje kognitywne mózgu. Jest również stosowana przy insulinooporności. Osoby, które stosują dietę ketogeniczną często potwierdzają dobre samopoczucie, skupienie i efektywną pracę mózgu.
A dla kogo dieta ketogeniczna nie będzie odpowiednia?
Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania do stosowania żywienia opartego na niskiej podaży węglowodanów. Dla kogo keto nie jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, u których występują problemy z nerkami, wątrobą oraz trzustką. Dieta ketogeniczna nie jest także zalecana ciężarnym.
Dieta keto – czy warto?
Nie jest to dieta dla każdego, wiąże się z dużym wyzwaniem, ale daje dobre i skuteczne efekty. Czy jest to dieta na całe życie? To zależy… Chcesz wiedzieć, u kogo się sprawdzi? Zapraszam na konsultacje, na których opracujemy plan działania, będę również monitorować bezpieczeństwo i skuteczność tej diety u Ciebie.

Przykładowy przepis na posiłek na diecie ketogenicznej
Moim ulubionym przepisem w diecie ketogenicznej jest łosoś ze szpinakiem w śmietance.
Łosoś ze szpinakiem w śmietanie
Składniki:
– Łosoś 200g
– Śmietanka kremowa 30% 100ml
– Szpinak 5 garści
– Masło klarowane 20g
– Oliwa z oliwek 12ml
– Pomidory suszone 5 szt
– Czosnek 3 ząbki
– Sól himalajska
– Pieprz
Łososia umyć osuszyć natrzeć oliwą z oliwek usmażyć na patelni, masło rozpuścić w garnku, dodać czosnek, następnie szpinak, pokrojone suszone pomidory i zalać śmietanką 30%, doprawić do smaku solą i pieprzem. Następnie pokroić łososia i przełożyć do garnka i razem poddusić.
Motywuję, inspiruję
Jeśli jeszcze nie dołączyłaś/eś do fanów MyFit zapisz się na newsletter, będziesz otrzymywać raz w tygodniu list ode mnie odnośnie pracy z nawykami i nie tylko.
Magdalena Kuczyńska – ZnanyLekarz.pl