Dieta niskowęglowodanowa (low carbs)

Czym jest ten sposób żywienia i czy każdy może z niego skorzystać? Dieta low carbs, czyli niskowęglowodanowa, opiera się na dostarczaniu organizmowi mniejszej ilości produktów, które zawierają te związki. Jak jednak to wyliczyć w codziennym jadłospisie i co jeść? Jeśli jesteś tym zainteresowany, skorzystaj z mojej pomocy. Jako dietetyk prowadzący swój gabinet we Wrocławiu od lat zajmuję się układaniem najróżniejszych planów żywieniowych. Dlatego chętnie podpowiem, jakie powinno być spożycie węglowodanów w tej diecie. Wymienia się jej trzy modele, które różnią się ilością cukrów dostarczanych organizmowi.

Czym jest dieta low carbs?

LCHF (ang. Low Carb High Fat) to sposób żywienia, w którym w codziennym menu ogranicza się produkty spożywcze zawierające węglowodany. Mowa głównie o kaszach, białym pieczywie, makaronach i ryżu. Do tej grupy zaliczane są również wybrane owoce (m.in. banany, daktyle, winogrona, ananas) i wszystkie artykuły mocno przetworzone, które zawierają znaczne ilości cukru. Proponowana dieta niskowęglowodanowa pomaga osobom, dla których ważna jest redukcja tkanki tłuszczowej, ale nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa? Dla kogo jest odpowiednia? Takie menu często jest rekomendowane w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 1 i 2 oraz w formie profilaktyki przy insuliooporności i hiperglikemii. W codziennych posiłkach dominują białka oraz zdrowe tłuszcze pochodzące z orzechów, ryb, mięsa i jaj oraz warzywa niezawierające skrobi (pomidory, ogórki, sałata, kalafior, brokuł). Ważną zasadą tego sposobu odżywiania jest długie i dokładne gryzienie oraz żucie spożywanych produktów. Dieta low carb prowadzona zgodnie z założeniami może wywoływać poczucie sytości dzięki stosownie zbilansowanym posiłkom, bogatym w tłuszcze i białka.

Najpopularniejsze modele diety low carbs

Przed wyborem odpowiedniej opcji dla siebie, warto zapoznać się z różnymi wariantami tego planu żywieniowego (każdy z nich daje inne efekty). Dietę low carbs ze względu na spożycie węglowodanów na dobę można podzielić m.in. na:

  • bardzo niskowęglowodanową (ketogeniczną) — maks. 50 g, węglowodanów przyswajalnych
  • niskowęglowodanową — nie więcej niż 130 g,
  • średniowęglowodanową — od 130 do 225 g.

Pierwszy ze sposobów żywienia jest najbardziej radykalnym wariantem i może być pomocny w intensywnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Dieta low carb. Dla kogo to najlepsza dieta?

Zaleca się ją m.in. osobom zmagającym się z cukrzycą, ponieważ pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi. Z planu żywienia zakładającego niską zawartość węglowodanów mogą również skorzystać osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, ponieważ ich organizm dostaje wówczas szansę nauczenia się efektywnego pozyskiwania energii z tłuszczów. Często z diety low carbs korzystają też pacjenci:

  • po udarach i operacjach,
  • leczący poparzenia,
  • cierpiący na choroby tarczycy.

Z racji tego, że przy diecie niskowęglowodanowej można schudnąć, decydują się na nią także ci, którzy chcieliby się pozbyć nadmiernych kilogramów.

Skonsultuj ze mną dietę niskowęglowodanową!

Jeśli chciałbyś podjąć się tego żywieniowego wyzwania, skonsultuj się ze mną w gabinecie we Wrocławiu! Zawsze układam dietę zakładającą niskie spożycie węglowodanów indywidualnie dla każdego pacjenta, a także zapewniam mu długotrwałe wsparcie. Posiłki, które proponuję, są proste i szybkie do przygotowania. Oprócz tego analizuję wyniki badań krwi i dobieram odpowiednią suplementację.


Scroll to Top