Dieta ketogeniczna a jelito drażliwe

przygotowywanie posiłków ketogenicznych na diecie

Jednym z popularniejszych trendów żywieniowych w ostatnich latach stało się bez wątpienia ograniczenie podaży węglowodanów. Dieta ketogeniczna, oprócz tego, że pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jest również polecana przez dietetyków osobom z różnymi dolegliwościami, np. zespołem jelita drażliwego. Sprawdź, czy warto przejść na keto, zmagając się z IBS i co jeść, a czego unikać przy jelicie wrażliwym.

Na czym polega dieta keto?

Zasadniczą różnicą pomiędzy ketozą a większością kuracji niskotłuszczowych jest drastyczne ograniczenie podaży węglowodanów na diecie ketogenicznej. Organizm pozbawiony cukrów sięga po alternatywne źródło energii, którym są tłuszcze. Ich spalanie pozwala redukować nadmierne kilogramy, jednak okazuje się, że ketogenne odżywianie to nie tylko spadek masy, ale także wsparcie przy dolegliwościach układu pokarmowego.

IBS – czym jest zespół jelita drażliwego?

IBS to przewlekła choroba objawiająca się biegunką, zaparciami, wzdęciami, nadmiernymi gazami czy problemami z nieregularnym wypróżnianiem. Określana jako jelito wrażliwe dolegliwość leczona jest m.in. poprzez dobór odpowiedniego planu żywieniowego przez dietetyka. Nie jest znana dokładna przyczyna IBS, jednak z rozwojem zespołu często związane są wiek, płeć, zmiany hormonalne, przebyte infekcje pokarmowe, alergie czy genetyka.

Czy wprowadzenie diety ketogennej może pomóc?

W niektórych odmianach IBS czynnikiem powodującym nasilenie choroby może być przyjmowanie węglowodanów w dużych ilościach. Fermentując w jelitach, powodują one nasilenie objawów chorobowych. Dieta ketogenna, którą dietetyk wprowadzi osobie zmagającej się z IBS, może okazać się skutecznym sposobem walki z wrażliwym układem pokarmowym, szczególnie jeśli przebieg choroby wiąże się z występowaniem biegunek, wzdęć oraz gazów.

Czego nie jeść na keto przy IBS?

Jeśli zdecydujesz się, by dieta keto stała się Twoim podstawowym sposobem odżywiania przy zespole IBS, musisz ograniczyć podaż węglowodanów oraz błonnika. Jako dietetyk ketogeniczny, swoim pacjentom zalecam również rezygnację z dojrzałych owoców oraz produktów pełnoziarnistych, które lepiej zastąpić jasnym pieczywem. Fundament jadłospisu w takim przypadku powinny stanowić zielone warzywa, mięso, nabiał oraz ryby.

Skorzystaj z pomocy specjalisty!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania diety ketogennej przy jelicie wrażliwym? Skontaktuj się ze mną już dziś – z przyjemnością stworzę dopasowany do Twoich potrzeb plan żywieniowy podczas indywidualnej konsultacji.

Sprawdź też:
1. Dieta ketogeniczna a cukrzyca
2. Dieta ketogeniczna a ciała ketonowe
3. Spalanie tłuszczu na diecie keto
4. Epilepsja a dieta ketogeniczna
5. Pozostałe wpisy

Scroll to Top