Jakie badania zrobić przed odchudzaniem?

Przejście na dietę niskowęglowodanową wiąże się z wieloma zmianami w stylu odżywiania. Warto podejść do nichodpowiedzialnie i przed jej rozpoczęciem sprawdzić stan swojego organizmu. Jakie badania wykonać przed odchudzaniem? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w tym tekście.

Badania krwi przed odchudzaniem

Testy laboratoryjne pozwalają na uzyskanie wielu informacji o stanie zdrowia. Jakie badania krwi zrobić przed zmianą stylu odżywiania na niskowęglowodanowy? Pierwszym z nich jest morfologia. Pozwala ona na określenie ogólnej kondycji organizmu. To podstawowe badanie, ale obejmuje wiele parametrów (m.in. leukocyty, erytrocyty, hemoglobinę), których wartość warto skontrolować przed odchudzaniem.

Przed zmianą stylu żywienia na niskowęglowodanowy czy wprowadzeniem deficytu kalorycznego, powinno się pomyśleć także o sprawdzeniu stanu niektórych narządów. Przed odchudzaniem warto wykonać badania takie jak próby wątrobowe oraz poziom kreatyniny. Wątroba i nerki oczyszczają organizm oraz odpowiadają za metabolizm substancji spożywanych z pokarmem.

Jakie jeszcze badania wykonać przed odchudzaniem? Są to m.in. pomiar hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), stężenia witamin i innych składników odżywczych (np. wapnia, żelaza, witamin B12, D3). Zaleca się także, aby zrobić pomiary poziomu cholesterolu, glukozy i insuliny.

Inne badania, które można wykonać przed odchudzaniem

Zmiana sposobu odżywiania może oznaczać wprowadzenie do diety produktów, których nie miało się wcześniej okazji spróbować. Mogą to być np. orzechy, ryby, warzywa i owoce. Pomiar ciśnienia to jeden z podstawowych sposobów na określenie kondycji organizmu. Można wykonać go samodzielnie w domu albo, w przypadku braku odpowiedniego sprzętu, udać się do najbliższej przychodni lub apteki. Nieprawidłowości ujawnione podczas pomiaru (np. nadciśnienie) mogą być przesłanką, aby zrobić modyfikacje w planie odchudzania. Zaleca się skonsultowanie ich ze specjalistą.

Scroll to Top