Zalety morsowania

Morsowanie? Cóż to takiego? Już Hipokrates opisał zalety i przeciwwskazania do stosowania zimnych kąpieli. Jego motto brzmiało “Jeśli w przyrodzie jest choroba, to w przyrodzie trzeba szukać na nią lekarstwa”. Hipokrates zalecał hipotermię w celu zmniejszenia obrzęku, bólu czy krwawienia. 

Okłady z lodu były stosowane również przez napoleońskiego chirurga podczas amputowaniu kończyn. 

W dzisiejszych czasach znana jest nam krioterapia czyli leczenie z  zastosowaniem niskich temperatur. Krioterapię, ze względu na zakres stosowania, możemy podzielić na ogólnoustrojową ( ogólna ) i lokalną ( miejscowa ).

Krioterapia ogólnoustrojowa to ekspozycja całego organizmu na oddziaływanie zimna, a lokalna to oddziaływanie zimna na określone powierzchnie ciała. W lokalnej krioterapii wykorzystuje się skurcz naczyń tętniczych oraz zahamowanie procesów zapalnych. Natomiast działanie ogólnoustrojowe zimna powoduje tak zwany wstrząs termiczny pobudzając przy tym  układ naczyniowy. Dochodzi do powierzchniowego skurczu naczyń krwionośnych i przemieszczania się krwi wewnątrz organizmu do głębiej położonych tkanek i narządów. Po zaprzestaniu działania zimna dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych i przywrócenia krążenia. Fachowo nazywa się to zjawisko niedokrwieniem i następującą po nim reperfuzją czyli przywrócenie przepływu krwi w niedokrwionym narządzie.

Obecnie leczenie zimnem jest wykorzystywane w fizjoterapii oraz odnowie biologicznej. Zimno stanowi najsilniejszy środek przeciwbólowy i pobudza wiele procesów fizjologicznych powodując uzyskanie lepszej sprawności organizmu. Niska temperatura ma również wpływ na nasze samopoczucie oraz chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.Celem morsowania jest hartowanie organizmu.  Leczenie niskimi temperaturami zwiększa aktywność układu immunologicznego,polegającą na stymulacji neutrocytów. Kąpiele w zimnej wodzie powodują zwiększenie ilości monocytów, limfocytów, wzrost stężenia czynnika martwicy nowotworu (TNF-α ).

Podsumowując wpływ morsowania na organizm możemy wymienić następujące zalety:

  1. najsilniejszy środek przeciwbólowy
  2. zwiększa zakres ruchomości w stawach
  3. Poprawia nastrój
  4. zmniejsza uczucie zmęczenia
  5. przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym
  6. zmniejsza obrzęk
  7. niweluje cellulit 🙂
  8. wzmacnia układ immunologiczny
  9. pozytywnie wpływa na konwersję T4 do T3
  10. powoduje wydzielanie beta-endorfin i dopaminy
  11. wspomaga odchudzanie
  12. wspomaga tworzenie ciał ketogenicznych

Występują również przeciwwskazania morsowania i o nich też należy pamiętać:

  • niewydolność krążeniowo-oddechowa
  • destabilizacja układu krążeniowego oraz mózgowego
  • przebyty zawał lub zagrożenie zawałem 
  • ostre choroby infekcyjne oraz bakteryjne i stany gorączkowe
  • otwarte rany
  • owrzodzenia
  • padaczka 
  • ciąża
  • stosowanie alkoholu przed albo w trakcie ekspozycji na zimno
  • wiek powyżej 65 roku życia

Przed wejściem do wody bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu. Powinna być przeprowadzona rozgrzewka około 10 min celem przygotowania mięśni do ochłodzenia. Nie powinna ona zbytnio obciążać organizmu.

Wśród zalet morsowania jest również aspekt ekonomiczny,  w przeciwieństwie do zabiegów wykonywanych w odnowach biologicznych, morsowanie nic nie kosztuje.Kąpiele w zimnej wodzie nic nie kosztują, są powszechnie dostępną formą rekreacji ruchowej. MORSEM MOŻE ZOSTAĆ KAŻDY!

#morsowanie #zdrowie #dieta #dietetykwrocław #poradyonline #dietaketogeniczna

Scroll to Top