Stres i jego wpływ na nasze zdrowie

Czym jest stres? Skąd się bierze?

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam na co dzień i nie jesteśmy w stanie go uniknąć. Ma on duże konsekwencje dla zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. 

Stres jest rezultatem naszego punktu widzenia, stale podtrzymywanych przez nas myśli, postaw i przekonań.

Co takiego dzieje się w naszym organizmie podczas stresujących sytuacji:

  1. Zaburzenia zdrowia: wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wzrost poziomu glukozy we krwi, napięcie mięśni karku i barków, wzmożone pocenie się, suchość w gardle, trzęsienie się  rąk, skurcze żołądka, biegunka, bóle głowy, zaburzenia oddychania, osłabienie.
  1. Zaburzenia psychiczne: np. nerwowość, agresywność, rozdrażnienie, uczucie napięcia, płaczliwość, depresja, zmienność nastrojów, apatię, poczucie osamotnienia, poczucie wstydu, winy, obniżenie samooceny, dekoncentrację i zaburzenia myślenia.
  1. Zmiany w zachowaniu: zaburzenia mowy, pobudzenie, zmożona ruchliwość, zaburzenie apetytu.

Długotrwały stres jest przyczyną powstawania poważnych schorzeń w naszym  organizmie. Przyczynia się do występowania stanów depresji,  nerwicy i zaburzeń snu, częstszego sięgania po alkohol, palenia tytoniu czy innego rodzaju używek.

Źródło stresu znajduje się w nas, nie na zewnątrz jak się powszechnie uważa. Nastawienie na stres bierze się z naszych wewnętrznych wartości, przekonań i postaw, jakie przejawiamy wobec życia. Kiedy mówimy o zjawisku stresu, mamy na myśli doświadczanie tego, co jest stresujące w naszej świadomości. Nasze ciało odpowiada na to co kryje się w umyśle. 

Dzięki zmianie naszych myśli – naszych oczekiwań, naszej postawy, możemy wykluczyć pojawienie się sytuacji stresowej. Bardzo ważna jest akceptacja tego co dzieje się w naszym życiu. Podejście z wdzięcznością do sytuacji, jakie stają nam na drodze. Bardzo często dopisujemy sobie w naszym umyśle historię/scenariusz do pewnych zdarzeń czy okoliczności. Często nastawiamy się negatywnie do czegoś, co ma się wydarzyć w naszym życiu i w ten sposób podtrzymujemy sytuację stresową.

Nie możemy zmienić świata w taki sposób, żeby wykluczyć stres, ale możemy zaakceptować prawdę i zdobyć się na odwagę, żeby spojrzeć na fakty. Czego kontynuacją jest pojawienie się chęci zmierzenia się i poradzenia sobie z zaistniałą sytuacją. W ten sposób wzmacniamy i odzyskujemy naszą wewnętrzną moc.

Stres to opieranie się temu czego nie chcemy, a brak stresu to otrzymywanie tego, czego pragniemy. 

Rozwiązanie polega po prostu na zmianie podejścia i wyborze postawy miłości. Pomocne jest przy tym energia poczucia humoru umożliwiająca śmianie się z siebie samych.

W celu obniżenia poziomu stresu można zastosować różne rodzaje zabiegów i technik relaksacji, do których możemy zaliczyć:

  1. Medytacja – regularne praktykowanie medytacji daje odprężenie i wyciszenie organizmu, jest to związane z praktykowaniem uważności i większe skupienie na codziennie wykonywanych czynnościach.
  1. Joga – praktykowanie jogi dostarcza  odprężenia i relaksu organizmowi.
  1. Regularny sen wpływa na obniżenie poziom stresu w organizmie.
  1. Dobrze zbilansowane posiłki  mają wpływ na produkcję neuroprzekaźników, z których serotonina w 80% jest produkowana w jelicie cienkim.
  1. Praktykowanie terapii oddechem. ( Wim Hof )
  1. Pozytywne myślenie i nastawienie na wdzięczność za to, co mamy.

Stres w dzisiejszych czasach  jest dużym zagrożeniem dla ludzkości, jest przyczyną wielu chorób, dlatego warto podjąć decyzję o  pracą nad sobą, aby obniżyć poziom stresu do minimum. Moc jest w nas i wszystko zależy od naszego nastawienia i podejścia do świata w jakim żyjemy.

#psychodzietetyk #dietetyk #dietaketo #konsultacjaonline #dietetykwrocław #pozytywnemyślenie

Scroll to Top