Jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a Ty zastanawiasz się jak przetrwać te święta? Co z dieta w czasie świąt? Czy świąteczne odstępstwa sprawią, że dotychczasowe starania pójdą na marne? Czy mam ograniczać jedzenie? co jeść?

Święta trwają tylko 3 dni i małe odstępstwa nie wpłyną na pozostałe 360 dni roku, bardzo ważny jest okres przedświąteczny jak również ten po świętach. Czy my przypadkiem nie przedłużamy tego?

Co z naszą dietą w czasie świąt?

Na zmianę naszego wyglądu ma wpływ długoterminowa praca z nawykami, a nie jednorazowe bycie na diecie. Nasze odstępstwa od diety w czasie świąt nie wpłyną znacząco na sylwetkę. Ważne jest, żeby w okresie przedświątecznym, kiedy mamy bardzo mało czasu, zadbać o siebie, przygotować plan minimum. Znaleźć czas na ugotowanie posiłku, nie omijać posiłków i pamiętać o piciu wody, która jest niezbędna dla organizmu.

Większe znaczenie ma relacja z jedzeniem. Czy traktujemy świąteczne przysmaki jako zakazany owoc, czy jest to okazja do ich skosztowania? A może nagroda za nasze wyrzeczenia. 

Odmawianie sobie pierogów w czasie świąt, może doprowadzić do zarzucenia dotychczasowej diety, co najczęściej skończyć się efektem jo-jo. 

Święta Bożego Narodzenia to czas, rodzinnych spotkań w przyjaznej i miłej atmosferze. Mimo wszystko wiele osób mnie pyta jak przeżyć święta? Chcę udzielić kilku rad, które mogą być przydatne. Najważniejsze jest nasze podejście i uważność w czasie biesiadowania przy świątecznym stole. Ważne jest aby mieć plan, co chcemy zjeść, na co mamy ochotę oraz ile już zjedliśmy,  a nie czego jeszcze nie jedliśmy.

  1. Jedz uważnie, ważniejsza jest ilość niż to co wybierasz.
  2. Pij co godzinę szklankę wody
  3. Miej świadomość ile już zjadłaś, a nie czego jeszcze nie jadłeś
  4. Słuchaj swojego organizmu, czy jest głodny? Czy potrzebuje kolejnej porcji?
  5. Delektuj się jedzeniem i nie rób sobie wyrzutów.
  6. Wiesz, że po kolacji będzie ciasto, a Ty je lubisz, to zostaw sobie na nie przestrzeń.
  7. Wyjdź na spacer, ulep bałwana 😉

Nie traktuj świąt jako pola bitwy, nie spinaj się- to ma być czas przyjemny i spędzony wspólnie z najbliższymi. Zastanów się, co chcesz zjeść i bądź uważna przy stole. Pamiętaj, że większy wpływ na naszą sylwetkę ma pozostałe 360 dni roku, a nie same święta.

Wesołych, zdrowych i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia!

Magdalena Kuczyńska

Scroll to Top