Dieta low carbs a poziom energii

posiłki na diecie low carb od dietetyka wrocław

Dobry plan dietetyczny pomaga nie tylko uzyskać prawidłową wagę, choć wiele osób głównie z takim nastawieniem zmienia swoje menu i przyzwyczajenia. Prawidłowo dobrany jadłospis odpowiada również za samopoczucie na co dzień. A jak dieta low carbs wpływa na poziom energii i witalność? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Czym jest dieta low carbs?

To model żywienia zakładający nie tyle wykluczenie, co ograniczenie węglowodanów. Stosuje się go m.in. w celu szybkiego spalenia nadprogramowych kilogramów, przez wyłączenie lub zmniejszenie ilości w codziennym jadłospisie takich produktów jak np. kasze, białe pieczywo, makaron i ryż. Ma ona 3 główne warianty. Wyróżnia się dietę:

• bardzo ketogeniczną polegającą na zredukowaniu węglowodanów do 50 g/24h,

niskowęglowodanową, z ograniczeniem cukrów do 130 g na dobę,

• średniowęglowodanową, opierającą się na spożywaniu tych składników w ilości od 130 do 225 gramów dziennie.

Ostatni model jest najmniej radykalny i zbliżony do dolnych limitów tradycyjnej piramidy żywieniowej. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na „węgle” powinno być wyliczone stosownie do indywidualnych potrzeb danej osoby, w zależności od m.in. jej wieku, płci, stanu zdrowia i stopnia aktywności fizycznej.

Dieta low carbs a keto

Dla wielu osób dieta niskowęglowodanowa jest tym samym, co popularna w ostatnim czasie dieta ketogeniczna. Jednak nie można kategorycznie postawić między nimi znaku równości. De facto „keto” to najradykalniejsza odmiana low carbs , zakładająca dostarczanie maksymalnie do 30-50 g węglowodanów na dobę.

Energia na diecie low carbs

W tradycyjnej piramidzie żywieniowej to właśnie te makroskładniki są podstawowym „paliwem” naszego organizmu. Nic dziwnego, że niektórzy obawiają się ospałości w związku z ograniczeniem ich w codziennym jadłospisie. Faktycznie – w początkowych dniach mogą pojawić się takie objawy jak senność, bóle mięśni i dekoncentracja. Na dłuższą metę jednak model żywienia low carbs zapewnia normalizację poziomu cukru, a także pozyskiwanie energii z ciał ketonowych, w które przekształcane są lipidy. Dzięki temu wiele osób po pewnym czasie dostrzega znaczny wzrost poziomu energii i jednocześnie traci zbędne kilogramy.

Jak zaplanować dietę low carbs?

Niezależnie, czy to dieta keto, czy low carbs, ograniczenie węglowodanów wymaga dogłębnej wiedzy z zakresu dietetyki. Wynika to z faktu, że wraz z wyłączeniem pewnych produktów może spaść podaż istotnych mikroskładników. Trzeba też pamiętać o właściwym „wychodzeniu” z tego modelu żywienia, aby uniknąć szybkiego przyrostu masy. Jeśli chcesz mieć pewność, że uzyskasz upragnione efekty – zachęcam do kontaktu.

Scroll to Top